Máte zájem o recenzi knihy?

Pokud byste rádi zrecenzovali knihu Na plné koule, napište nám prosím o výtisk zdarma na marketa@pavelsima.cz.

Do e-mailu prosím uveďte, pro jaké médium nebo blog píšete a jestli máte zájem o papírovou nebo elektronickou verzi knihy. V případě papírové připojte prosím i adresu pro zaslání.

Máte zájem o rozhovor s Pavlem Šímou?

Pokud máte zájem o rozhovor nebo jiný typ redakční spolupráce, ozvěte se přímo autorovi na pavel@pavelsima.cz nebo na telefon 721 881 783.

Kniha pokrývá čtyři hlavní oblasti a ty vytyčují i témata, o kterých stojí za to mluvit.

  1. Productivity hacking – všichni se v dnešní době snaží najít work-life balance, ale to je honění se za chimérou. Člověk může mít dostatek času na svou rodinu a koníčky a přitom nic nešidit v práci, když se naučí ovládat svůj rozvrh a eliminuje čas trávený s činnostmi, které mu nic nepřináší. Jednoduchými hacky na produktivitu lze získat 30 hodin času měsíčně k dobru (číslo ověřené účastníky kurzu Na plné koule) a dostat svůj život konečně pod kontrolu. Návyky v oblasti produktivity jsou základním stavebním kamenem úspěšné kariéry a osobního štěstí, a proto jím knížka začíná.
  2. Career hacking – stát se ze stážisty ředitelem během několika málo let? Zvýšit si za stejné obdobní plat několikanásobně? Všechno to je možné, pokud se člověk soustředí na ty správné věci. Dokonce se toho dá dosáhnout i bez rektálního alpinismu a tak, aby vás kolegové měli rádi. Pokud nechceme začít žít na samotě u lesa, musíme chodit do práce vydělávat peníze všichni. S tím je lepší se smířit. Naše volba ale je, jestli lezením po kariérním žebříčku zabijeme dvě dekády života nebo najdeme zkratky k dosažení finanční pohody v řádu jednotek let.
  3. Life hacking – stejně jako se dá urychlit kariérní postup, je možné prohackovat si cestu k dosažení jakéhokoliv životního cíle. Ať už chcete být rentiérem, procestovat všechny země světa, vyspat s co nejvíce partnery nebo se stát nejlepším kuchařem z rodiny. Tajemství spočívá ve výběru a správném nadefinování cíle a odvaze si za ním vytrvale jít i přes pochyby a odmítavý postoj lidí kolem vás. Většina lidí se nechává životem pošťuchovat od kolíbky až do rakve. Správným přístupem k cílům jde začít život řídit a zakcelerovat cestu k životní moudrosti.
  4. Happiness hacking – lidem, kteří dostanou pod kontrolu dosahování cílů, plánují na několik let dopředu, jdou si tvrdě za svým a postupují od jednoho úspěchu k druhému, hrozí jedno velké nebezpečí: jednoho dne umřou, aniž by si život pořádně užili. Zvyšování svého výkonu je proto nutné doplňovat důrazem na prožívání štěstí, které je tady a teď. Optimismus si lze osvojit, hněv a zášť je možné z života úplně vymazat. A každý večer můžeme usínat s poloretardovaným úsměvem na tváři, i když stál celý den totálně za hovno. Život si zkrátka můžeme užít na plné koule, když si uvědomíme, že úspěch nerovná se spokojenost.

Více o autorovi

Pavel Šíma je úplně obyčejný kluk z chudých maloměstských poměrů, který si na základce uvědomil, že chce od života víc, než je průměr, a začal na tom metodicky pracovat.

Po výšce se za dva roky stal z brigádníka obchodním ředitelem s šesticiferným platem. V osmadvaceti měl všechno, co od života chtěl. Ženy, peníze, zážitky s kuwajtskými milionáři, stejně jako s utečenci v palestinských táborech. Unesli ho teroristi. Párkrát mu na cestách šlo o život. Radil politikům, vyhrával marketingová ocenění, každý týden vystupoval v televizi.

Pak se vším sekl, vystoupil ze všech firem a odjel na Kubu sepsat recept na úspěch pro své blízké kamarády. A tak se zrodila knížka Na plné koule.

Nyní působí jako CEO technologického startupu Roivenue, který pomáhá firmám jako Orange, AXA nebo Heureka se zvyšováním výkonu marketingu. Každý den žije na plné koule a ukazuje cestu k lifehackingu i ostatním.

Více o knize:
Tim Ferriss potkává Mládí v hajzlu. Od českého autora

Na plné koule je první self-help pro masy. Navíc zasazený do českého kontextu.

Knížka je psána jako dopis ztracenému kamarádovi z dětství. Se vším, co k tomu patří, včetně drog a postelových scén.

„Nechtěl jsem napsat další knížku, která bude lidem říkat, že mají udělat XYZ kvůli tomu, že ABC. To už nikoho nebaví. Čtenář se má cítit, jako když sedí v hospodě a poslouchá dva týpky, kteří si dávají tipy do života. Přísedící nemusí souhlasit se 100 % toho, co slyší, a ani mu to nikdo netlačí do hlavy. Prostě jen poslouchá a občas si řekne hm, tohle zní zajímavě, to bych mohl zkusit,“ říká ke zvolenému stylu Šíma.

Cílem knihy, která se několikrát přepisovala podle připomínek 50 recenzentů, bylo napsat příběh, který beletristickým zpracováním chytne čtenáře do děje a nepustí ho do chvíle, než se rozhodne některé ze 100 hacků zavést do vlastního života.

Podle reakcí čtenářů se zdá, že se záměr podařil.

„Začátek je, jako bys sjížděl koks z prdele prostitutky, ale pak to dostane brutální flop a říkáš si jen wow, wow, wow, tohle ze mě udělá třikrát výkonnějšího člověka.“
____________
PETR
28 let, právník a aukční specialista

Knihou to nekončí

Autor si zároveň uvědomuje, že přečtením knížky se lidem život nezmění.

„Už jsem bohužel viděl příliš mnoho kamarádů, kterým se v knihovničce válelo 100 self-helpových titulů, ale přitom dodržovali naprosté minimum z toho, co načetli. Naučené principy je potřeba aplikovat do vlastního života, a motivaci, kterou čtenář nabude přečtením knížky, je v něm potřeba pravidelně rozdmýchávat,“ dodává autor.

Proto jde Šíma za hranice knižního média. Pro čtenáře například zajistil slevové kupony na vyzkoušení věcí, které v knížce doporučuje. Každý týden opakuje principy a hacky vysvětlené v knížce v podcastu Na plné koule, který si posluchači mohou pustit zdarma. Všem čtenářům posílá po určité době od koupi knihy připomínací videa a pro vybrané připravil i zcela unikátní dvouletý kurz.

„Na plné koule je zkrátka self-help knížka pro lidi, co v životě neslyšeli o self-help žánru, ale kterým zároveň stačí malé nenásilné pošťouchnutí k tomu, aby si brutálně zlepšili život,“ uzavírá autor.

Ilustrace a fotky autora

Pokud chcete v textu použít ilustrace z knihy či fotografie autora, stáhnout si je můžete tady.

Obálka knihy je ke stažení ve verzi 2D a ve verzi 3D zde.